مناسبت ها
   
پیوند های سریع
   
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 9
امروز: 26
هفته جاری: 1518
ماه جاری: 2380
تاکنون: 2268463
 
نظر سنجی
 
نظر شما در مورد وب سايت جديد؟ تایید  تعداد آرا: 134 نتيجه
 
نقشه استان
   
اوقات شرعی
   

  »  اطلاعات عمومي شهرستان رزن

شهر رزن مرکز شهرستان رزن و بزرگترين شهر آن مي باشد که در مسير جاده اصلي همدان به تهران قرار گرفته . علاوه بر شهر رزن دو شهر قروه درجزين و دمق و 3 بخش : مرکزي، سردرود و قروه در جزين در مجموعه ي شهرستان رزن قرار دارند. شهر رزن تقريبآ در مرکز شهرستان قرار دارد که از ناحيه شمال و شمال غربي به استان قزوين از جنوب به شهرستان همدان از مشرق به استان مرکزي و از مغرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود مي باشد. در شمال شرقي اين شهرستان رشته کوه خرقان قرار گرفته که بلندترين نقطه آن در محدوده شهرستان رزن داراي ارتفاع 2630 متر از سطح درياست. به لحاظ اينکه رزن در شمالي ترين نقطه استان واقع شده است، هواي آن نسبتا سردتر از ساير نقاط استان است و در تابستانها از آب و هواي معتدلي برخوردار است.

 

 نا همواري ها

رزن در دشتي قرار گرفته است که اطراف آن را کوه هايي از رشته کوه هاي زاگرس در بر گرفته اند. از رودخانه‌هاي مهم آن مي‌توان به رودخانه خميگان اشاره کرد. رزن شهري است زيبا با چشمه هاي آب معدني که مشهور ترين چشمه ي آب معدني آن قينرجه مي باشد که در 1 کيلومتري شهر رزن قرار گرفته است.

 

آب و هوا

آب و هواي رزن سردسير مي باشد و نسبت به شهرهاي ديگر استان هواي سردتري دارد. ليکن در تابستانها از آب و هواي معتدلي برخوردار است و ميانگين درجه حرارت ساليانه آن به طور متوسط 11درجه سانتي گراد است. متوسط بارندگي ساليانه اين شهرستان نيز حدود 300ميليمتر محاسبه شده است و در مجموع با توجه به تقسيم بندي آب و هوايي آب و هواي شهرستان رزن سردو معتدل کوهستاني محسوب مي شود.

 

ترابري

رزن در مسير جاده ي همدان - تهران قرار دارد و آزاد راه همدان - قزوين از اين شهر گذشته و به اتوبان قزوين - تهران متصل مي شود، از اين رو رزن به عنوان يکي از شهر هايي که در مسير مواصلاتي غرب کشور قرار گرفته از اهميت بالايي برخوردار است.

 

زبان و گويش

مردمان شهر رزن به زبان ترکي آذربايجاني سخن مي گويند اما زبان فارسي نيز در بين بسياري از اهالي اين شهر رايج است و عملاً عده ي زيادي به زبان فارسي صحبت مي کنند.

 

جاذبه هاي تاريخي و گردشگري

بناي تاريخي امام زاده اظهر: برج‌ و آرامگاه معروف‌ به‌ امام‌زاده‌ اظهر بن‌ علي‌(ع‌)، واقع‌ در درگزين‌ در فاصلة 5 کيلومتري‌ شرق‌ شهر رزن‌ و به‌ فاصلة 85 کيلومتري‌ شمال‌ شرق‌ همدان‌ قرار دارد. بناي امام زاده عبارت از برجي استوانه شکل که 20 متر ارتفاع و 19ترک دارد. هشت متر از ارتفاع برج را ساختمان و بناي امام‌زاده تشکيل مي‌دهد که بقعه گنبد اين بنا، مخروطي شکل است.اين بنا در تاريخ  1327/2/12به شماره 367 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

امام زاده هود: اين امامزاده در ينگي قلعه و در 3 کيلومتري شرق شهر رزن قرار دارد و از بناهاي دوران مغول و قرن هشتم به شمار مي آيد. پلان نما دوازده ضلعي و از آجر ساخته شده است.

 

 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي

 دانشگاه آزاد اسلامي واحد رزن

دانشگاه پيام نور واحد رزن

 

صنايع و معادن

شهرستان رزن با دارا بودن دو کارخانه ي سيمان هگمتان و اکباتان بزرگترين شهرستان در توليد سيمان کشور مي باشد. همچنين معادن فراواني از جمله معدن سنگ گرانيت، پودر سنگ و آهک در اين شهرستان وجود دارند که محصولات معدني قابل توجهي از آنها بهره برداري مي شود.

شهرک صنعتي رزن يکي از بزرگترين شهرک هاي صنعتي در استان همدان است که کارخانجات و واحد هاي توليدي فراواني در آن مشغول به فعاليت هستند. يکي از بزرگترين کارخانجات اين شهرک صنعتي کارخانه ي ارکان لوله همدان مي باشد، همچنين چندين کارخانه از جمله بزرگترين کارخانه توليد سيليفون کشور به زودي در اين مجموعه شروع به کار خواهد کرد. رزن با دارا بودن کارخانه رزن يدک يکي از بزرگترين توليد کنندگان لوازم يدکي خودرو سازان داخلي است.

شهرستان رزن داراي 332 کارگاه هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي در رشته هاي گليم بافي، سراجي سنتي و معرق چوب است. قالي بافي يکي از مهمترين صنايع دستي اين شهرستان مي باشد که سهم قابل توجهي از توليدات دستي در اين شهرستان را به خود اختصاص داده است.

 

کشاورزي و دامپروري

 شهرستان رزن سهم قابل توجهي در توليدات کشاورزي در استان همدان را دارد، اين شهرستان با توليد 707 هزار تن انواع محصول کشاورزي رتبه نخست توليدهاي اين بخش را در استان همدان از آن خود کرده است. انواع توليدات کشاورزي اين شهرستان شامل گندم، جو، سيب زميني، دانه روغني، يونجه، سيفيجات و غيره مي باشد.

شهر رزن و مجموعه ي شهرستان داراي انواع باغ ها ي ميوه بخصوص باغات انگور مي باشد که محصولات جانبي فراواني از جمله شيره و کشمش از آنها توليد مي شوند.

مزرعه پرورش اسب ديمور شهرستان رزن بزرگترين مرکز پرورش اسب غرب کشور است و بيش از دو هکتار وسعت دارد و سالانه 15کره اسب اصيل عرب در اين مرکز متولد مي شوند. در حال حاضر اسبهاي اصيل ايراني که در اين مزرعه پرورش مي يابند به شهرهاي کرمان، يزد، اصفهان و رامهرمز فرستاده مي شوند. همچنين اين مزرعه اسب اصيل عرب را براي مسابقات کورس، زيبايي و استقامت پرورش مي دهد.

در اين شهرستان چندين مزرعه توليدي گوشت طيور از جمله مزرعه پرورش شتر مرغ، بوقلمون، بلدرچين، وتعداد زيادي واحد مرغداري و گاوداري وجود دارند که سهم عمده اي در توليد گوشت استان و کشور را به خود اختصاص داده اند. در زمينه آبزي پروري نيز انواع استخر ها و مزرعه هاي پرورش ماهي بخصوص ماهي قزل آلا در سطح شهرستان مشغول به کار هستند.

 

مشاهير

1. آيت الله آخوند ملا حسين قلي شوندي درجزيني همداني

2. آيت الله حاج حسين نوري همداني (مرجع تقليد شيعيان)

3. آيت الله دکتر محمد مفتح

4. آيت الله آخوند ملا علي معصومي وفسي همداني

5. آيت الله ميرزا يوسف احدي قروه در جزيني 

6. آيت الله ثابتي 

7. آيت الله ميرزا محمود انواري

8. آيت الله شيخ العراقين

9. خواجه رشيد الدين فضل الله همداني

10. قوام الدين ابوالقاسم درگزيني

11. جلال الدين درگزيني

12.مصطفي رحماندوست

13. محمد مهدي مفتح

14. صديقه وسمقي

15. محمد پيران

16. شهاب الدين طاهري

17. مجتبي رحماندوست

از ديگرمشاهير مي توان به خواجه نظام‌الدين عبيدالله زاکاني معروف به عبيد زاکاني شاعر و نويسنده و طنزپرداز فارسي‌ زبان قرن هشتم هجري (اهل روستاي زاکان) اشاره کرد.

 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 3304